Czym jest crowdsourcing?

Crowdsourcing jest to proces polegający na angażowaniu konsumentów w działanie marek. Polega on na tym, że dana organizacja przeprowadza tak zwany outsourcing (czyli wyodrębnienie niektórych funkcji w celu przekazania ich...

Crowdsourcing jest to proces polegający na angażowaniu konsumentów w działanie marek. Polega on na tym, że dana organizacja przeprowadza tak zwany outsourcing (czyli wyodrębnienie niektórych funkcji w celu przekazania ich do wykonania innym podmiotom) skierowany do bardzo szerokiej, często niezidentyfikowanej grupy ludzi. Dzięki temu zadania, które kiedyś były zarezerwowane dla wąskiej grupy specjalistów, obecnie mogą być wykonywane przez użytkowników Internetu. Choć termin funkcjonuje oficjalnie od 2006 roku, pierwsze ślady crowdsourcingu można znaleźć już w XVIII wieku, kiedy to brytyjski rząd oferował nagrody pieniężne dla każdego obywatela, który opracuje skuteczną metodę wyznaczania długości geograficznej statku.

Crowdsourcing jest zjawiskiem, które zapewnia firmom oraz użytkownikom Internetu ogromne korzyści. Przede wszystkim, problemy są rozwiązywane szybciej i wymagają znacznie mniejszych kosztów; wśród internautów można znaleźć mnóstwo pasjonatów danej dziedziny, którzy wykonają zlecenie szybko i po znacznie niższej cenie. Zleceniodawca ma ogromną możliwość weryfikacji pracowników, może również odmówić wypłaty wynagrodzenia, jeśli zlecenie nie zostanie wykonane po jego myśli. Jest to więc doskonały sposób na obcięcie zbędnych kosztów przy jednoczesnym zapewnieniu sobie wysokiej jakości usług.

Crowdsourcing pozwala zleceniodawcy na dotarcie do znacznie szerszego grona talentów, niż tego, który jest zatrudniony w danej organizacji. Ponadto słuchanie głosu społeczeństwa pozwala na wypracowanie marki, która znajdzie szerokie grono odbiorców, a co za tym idzie – zapewni organizacji większe zyski. Społeczeństwo natomiast, poprzez poczucie współtworzenia, jest znacznie bardziej chętne do współpracy. Wynika z tego zatem, iż omawiany rodzaj działalności niesie ze sobą ogromne korzyści.

Owocem crowdsourcingu jest strona internetowa www.sprinet.pl, skupiająca specjalistów i pasjonatów poszczególnych dziedzin oraz pozwalająca na wymianę pomysłów, wiedzy i doświadczeń. Przeznaczony jest między innymi dla poszczególnych organizacji (firm, instytucji, fundacji itp.), dla osób poszukujących pomysłów, czy chcących stworzyć od podstaw ciekawy projekt. Jest to idealne miejsce, aby podzielić się swoimi pomysłami, rozwijać firmę i poznawać nowych ludzi.

Kategorie
RetargetingStrategia
Brak komentarzy

Zostaw komenarz

*

*

Podobne wpisy