Aplikacje mobilne zmieniają świat transakcji

Kilkanaście lat temu telefony komórkowe ograniczały się do dość kosztownych rozmów telefonicznych i wiadomości tekstowych. Z biegiem czasu przeszły niebywałą metamorfozę i są swego rodzaju kombajnami multimedialnymi. Za ich...
938803ef-f2f8-4d81-9707-608596bafaa7

Kilkanaście lat temu telefony komórkowe ograniczały się do dość kosztownych rozmów telefonicznych i wiadomości tekstowych. Z biegiem czasu przeszły niebywałą metamorfozę i są swego rodzaju kombajnami multimedialnymi. Za ich sprawą możemy robić wysokiej jakości zdjęcia, nagrywać filmy i serfować po Internecie. Do kolejnej rewolucji w świecie smartfonów przysłużył się rozwój rynku aplikacji na telefon, które odmieniają nasze codzienne funkcjonowanie.

 

I choć nowoczesne telefony komórkowe nadal wykorzystywane są do dzwonienia i wysyłania smsów, stały się również przedmiotem codziennego użytku w pracy i w domu – przede wszystkim za sprawą aplikacji. Ich producenci nie przestają zaskakiwać. Odpowiadają coraz nowszym potrzebom konsumentów, napędzają machinę sprzedażową i powiedzmy sobie jasno – ułatwiają życie. Dzięki nim bez wychodzenia z domu nauczymy się języków obcych, zamówimy lunch z dowolnej restauracji, kierowca przejeżdżający w pobliżu zapewni nam podwózkę, a nawet sprawdzimy poziom spalania paliwa przez kierowców naszej firmy przewozowej. Aplikacje są narzędziem, które w dobie smartfonów rewolucjonizuje świat marketingu.

Znaczenie smartfonów dla e-commerce

Urządzenia mobilne mają ogromny wpływ na ogólnoświatowy rynek e-commerce. W ostatnich miesiącach znacząco wzrosła liczba użytkowników popularnych aplikacji zakupowych, zarówno poszczególnych sklepów, jak i platform czy portali aukcyjnych. Za popularyzacją m-commerce, czyli zakupów przez telefon, przemawia przede wszystkim wygoda i łatwy dostęp, ale również dedykowane promocje i programy lojalnościowe.

Gotowe do pobrania aplikacje są znacznie bardziej przyjazne dla klientów, aniżeli wyszukiwanie treści w przeglądarkach internetowych. Aplikacje działają szybciej, są bardziej intuicyjne, a przede wszystkim pojawiające się w nich treści są personalizowane pod oczekiwania klientów. W branży e-commerce takie działania przynoszą zdwojoną korzyść. Klienci zaczynają utożsamiać się z konkretną marką, a dzięki uruchamianiu automatycznych akcji na podstawie zdarzeń z aplikacji mobilnych można zachęcić klienta do działania – na przykład poprzez przyznanie dodatkowego rabatu. Aplikacje umożliwiają dotarcie do nowego grona odbiorców, przekładają się na zwiększoną sprzedaż i umacniają pozycję marki na rynku. Smartfony i aplikacje mobilne zaczynają zmieniać cały krajobraz handlu internetowego, ale nie tylko.

Smartfony modyfikują nawyki konsumenckie

Urządzenia mobilne zmieniają także sprzedaż detaliczną. Zakupy z telefonem w ręku zyskują na popularności, a aplikacje na smartfony mają w tym swój czynny udział. Coraz więcej sklepów, nawet tych, które nie prowadzą sprzedaży online, zachęca do zakupu za sprawą aplikacji mobilnych. Klienci zyskują rabaty, informacje o produktach, nowościach i promocjach, a sklepy zyskują klientów i zwiększają swoje obroty. Na rynku mobilnym pojawiają się również aplikacje konsumenckie, które oferują zniżki do różnych sklepów i restauracji oraz takie, gdzie na bieżąco możemy śledzić ofertę usług i towarów w sklepach. Przekłada się to na większą świadomość potrzeb klientów i wzrost konkurencyjności wśród usługodawców.

W dzisiejszych czasach smartfony stały się regularnymi towarzyszami konsumentów podczas zakupów. Dzięki nim możemy dowiedzieć się więcej o produkcie, porównać sprzęt, sprawdzić dostępność rozmiarów albo zbliżające się promocje w tym, czy innym sklepie. Przeglądanie ofert zakupowych na smartfonach dla wielu osób stanowi kluczową czynność przed zakupem. Za sprawą aplikacji można porównać ceny, sprawdzić opinie i uzupełnić obraz tego, co widzimy na półkach sklepowych. I choć wydawać by się mogło,  że smartfony stały się zmorą sprzedawców – jest wręcz przeciwnie. Jak wskazują badania marketingowe, ponad 80% konsumentów korzysta ze smartfonu, by podjąć decyzję zakupową. Te sprytne urządzenia mobilne zmieniają praktykę zakupów, a brak obecności firmy w Internecie w tej sytuacji mógłby przełożyć się na znaczący spadek sprzedaży. Zmiana nawyków konsumenckich jest korzystna zarówno dla klientów i ich portfeli, jak i usługodawców, którzy podążając za trendami i wprowadzając nowe rozwiązania, odpowiadają na dynamiczne potrzeby klientów.

Interakcja z klientem kluczem do sukcesu

Aplikacje mobilne dają firmom niebywałą szansę na nawiązanie interakcji z obecnymi i potencjalnymi klientami. Relacja nie musi być nudna i opierać się wyłącznie na przesyłaniu komunikatów sprzedażowych. Obecnie istnieje możliwość kreatywnego oddziaływania na zachowania klientów, na przykład za sprawą interaktywnych gier, kształtowania społeczności skupianych wokół danej marki lub produktu albo zupełnie nowoczesnych i abstrakcyjnych rozwiązań, np. gier.

W dzisiejszych czasach spektakularny sukces odniesie ta firma, która rozumie znaczenie utrzymania wysokiego zadowolenia klientów, a dodatkowo nieustannie monitoruje zmiany stylu życia konsumentów. Nie da się zaprzeczyć, że zaangażowani klienci to zadowoleni klienci. Dzięki temu chętniej polecą firmę swoim bliskim oraz będą bardziej skłonni do kolejnych zakupów.

Dostarczanie klientom pozytywnych doświadczeń ma fundamentalne znaczenie dla osiągnięcia sukcesu w biznesie. Układ ten jest dwubiegunowy. Większe zaangażowanie firmy w odpowiadaniu na potrzeby klientów przekłada się na większą satysfakcję klientów. Aplikacje, a przede wszystkim nowoczesne smartfony odgrywają w tym układzie pierwsze skrzypce. Warto wkroczyć w świat nowoczesnych rozwiązań, bez względu na to, po której stronie barykady obecnie się znajdujemy.

Kategorie
Trendy
Brak komentarzy

Zostaw komenarz

*

*

Podobne wpisy